Mivel az elmúlt napokban több olyan eset is történt amikor az autópálya aszfaltján gázoltak halálra valakit, így újra elővesszük ezt a témát. Számos olyat tanácsot olvashatsz, amivel egy-egy emberélet megmenthető lett volna...
Mit tegyünk ha műszaki hiba jelei mutatkoznak az autón?
1, Meneküljünk, ha tudunk!
Jelentkező műszaki hiba esetén próbáljunk meg elmenni az első kijáratig és ott elhagyni az autópályát. Valóban ez nem minden esetben kivitelezhető, ha úgy érezzük, hogy a vas már nem fog elcammogni az első kijáratig, akkor az autópálya mentén elhelyezett segélykérő telefonokat figyeljük, és ha ilyet látunk, álljunk is meg mellette.
Ha alacsony sebességre képes csak az autó (kb. 70 km/h alatt), akkor használjuk a leállósávot és a vészvillogóval figyelmeztessük is a többieket a veszélyre!
Bár manapság szinte mindenkinél van mobiltelefon, amin segítséget tud kérni, de ezeken a telefonokon keresztül egyből értesíthető az útszakasz fenntartója, aki ha az autó megjavításában nem is, de a biztonságos(abb) elhelyezésében biztosan fog tudni segíteni. A leállósávon veszteglő autótól kellő távolságba bójákat és figyelmeztető fényeket helyeznek ki. Csökkentve ezzel annak az esélyét, hogy egy elbambult, több órája vezető sofőrtársunk belerohanjon az álló autónkba.
2, Így állj meg!
Ha nem tartott ki a verda a kijáratig, akkor húzódjunk a leállósávnak is a jobb oldalára, és amikor teljesen megállt az autó akkor tekerjük a kormányt jobbra. Miért van erre szükség? Ha valaki mégis eltalálná az ott veszteglő autót, akkor ne a pályára lökje a lendület, hanem az útszéli árok felé.
3, Mielőtt kiszállsz...
Ugye a vészvillogót már a leállósávon való gurulás során bekapcsoltad! Ha nem, akkor itt az ideje. Legalább lássák az autót, hogy itt vesztegel. Húzzuk be a kéziféket, hogy a jármű ne tudjon elmozdulni a helyéről, miután elhagytuk azt.
Mellény
Vegyük elő a láthatósági mellényt! Ezért célszerű a kesztyűtartóban vagy az ülések hátán lévő zsebben tárolni és nem a csomagtartóban. (Ha sokat utazol egyedül, akkor a jobb első ülés hátulja az egyik legkönnyebben elérhető hely a mellény számára.) Még a kalaptartó is rossz lakóhely a mellénynek, mert ha egyedül vagy akkor elég körülményes érte hátramászni.
A legolcsóbb életmentő eszköz!
Még néhány megjegyzés a láthatósági mellényről:
Mivel manapság már szinte filléres tétel (500-600 Ft egy darab), így legyen nálunk annyi, amennyien egyszerre utazhatnak az autóban. Fontos, hogy az utastérben legyen az összes, mert nem attól hasznos a mellény, hogy van nálunk, hanem hogy már abban szállunk ki az autóból! A sárga színű különösen előnyös, mert minden rendőrnek látszó tárgy már messziről fékezésre készteti az autósokat.
Szabaduljunk meg attól a gondolattól, hogy "minek nekem ez a mellény", úgyis csak néhány perc. Ez olyan mint a biztonsági öv, amikor szükség van rá, akkor nagyon jól jön.
4, Kiszállás!!
- Az előzőek alapján mindenkinek világos, hogy csak mellényben tegyük.
- A lehetőségekhez mérten mindenki igyekezzen a jobb oldalon elhagyni az autót!
- A szalagkorláton kívül várakozzunk! Lehetőleg kellő távolságban a járműtől és az úttól. Ha töltés van az út mellett, akkor ott üljünk le, mert ott leszünk a legnagyobb biztonságban.
- A gyerekekre kiemelt figyelemmel ügyeljünk!
- Ha állatot is szállítottunk, akkor jobban tesszük, ha a járműben hagyjuk. Vagy gondoskodjunk róla, hogy ő is biztonságban legyen, és nem is fog tudni kifutni az útra. (Az autópályák mellett elég extrém zajterhelés van, ami megijesztheti az állatokat!)
5, Segélykérés
Tárcsázzuk mobilon az általános 112-es segélyhívót, vagy használjuk az autópálya melletti segélykérő telefont, ami egyből a fenntartó diszpécserénél csörög. Itt tájékoztatni fognak minket a további teendőkről és a "mentőcsapatok" várható érkezéséről.
NE...
- ...rakjuk ki autópályán az elakadásjelző háromszöget!
Ugyanis a kihelyezés (és a csomagtartóból való előszedés), valamint az elpakolás alatt nagyobb kockázatnak vagyunk kitéve, mint amennyit a figyelmeztetéssel "nyernek" vele az autóstársak, mutatta ki egy angol kutatás.
Ha mindenáron figyelmeztetni szeretnénk ilyen esetben a többieket, akkor vásároljunk valamilyen fényjelzést adó figyelmeztető eszközt.
Például ez az eszköz mindössze 11 cm átmérőjű, de a fénye nappal 300 m-ről, éjszaka 1000 m-ről látszik, és tölthető is. - ...kezdjük meg autó javítását a leállósávon!
Igen, valószínűleg nem lesz olcsó a jármű elszállítása és javítása, de még mindig jobb, mint bekerülni az esti híradóba egy újabb autópályás gázolással!
Tudjátok: csak óvatosan!